Switching Power Supply DWC30WIN, Universal Compact 13.8 Volt DC 110V AC Home Lab AC-DC Converter Power Supply for CB/HAM Radio Mobile, Output Current 30A(Max), Liquid-Crystal Display
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
02
quantity
Product details
Category
INTRODUCTION: DWC30WIN is a high efficiency, compact, lightweight, high performance switching power supply. Many convenient functions like voltage pre- set knob and a highly visible back lit meter are all included in this standard power supply. SPECIFICATIONS: 1. Input voltage: 110VAC 2. Output voltage: 13.8VDC adjusted voltage between 9.0 and 15.0 volts. Turn clockwise to increase and counter clockwise to decrease the voltage. When it is set at the center position it will supply 13.8 volts. 3. Output voltage regulation: less than 2%. 4. Protection: Short-circuit, Automatic current limiting With in 30A. 5. Output current: 30A (max), 20A (continuous). 6. Ripple: less than 80mVp-p at rated load. 7. Fuse: 5A. 8. Meter: single volt/current meter, back-lit. 9. Dimensions: 6.1 (W) x 2.7 (H) x 8.1 (D) inch (projections not included) 10. Weight: approx 3.3 lb. CAUTION: 1. Even though the chassis of the unit is negatively grounded, use correct terminals to connect cable. 2. When plugging the unit into a wall outlet, it must be turned off. 3. Place the unit in a day and well ventilated area. 4. Never touch the unit while it is working. Even though it is designed for high efficiency, the unit will still get hot. 5. A current limiting system will protect the unit from overloading. 6. If a short circuit occurs while outputting, the unit will be protected by a short circuit protection function. Turn off the unit and repair the cause of the short circuit immediately, then turn it back on. 7. Do not use the unit for devices that require high current input at the start, such as motorized equipment. Do not use the unit to charge a car battery. 8. Do not use a car cigarette lighter in the cigarette plug socket on the unit. 9. Before replacing a fuse, please make sure that the unit has been turned off. Be sure to use the specified type of fuse. 10. Make sure the product is always suitably grounded to prevent electric shock and to reduce noise. 11. Never disassemble, modify, and touch the inside of the unit unnecessarily. That could cause damage to the product and make the warranty invalid.
  • DWC30WIN is a high efficiency, compact, lightweight, high performance switching power supply
  • Input voltage: 110VAC. Output voltage: 13.8DC adjusted voltage between 9.0 and 15.0 volts. Turn clockwise to increase and counter clockwise to decrease the voltage. When it is set at the center position it will supply 13.8 volts
  • Output current: 30A (max), 20A (continuous). Output voltage regulation: less than 2%. Protection: Short-circuit, Automatic current limiting With in 30A
  • Ripple: less than 80mVp-p at rated load. Fuse: 5A. Meter: single volt/current meter, back-lit. Make sure the product is always suitably grounded to prevent electric shock and to reduce noise
Brand VMUKSAN
Wattage 6.1 watts
Model Name DWC30WIN
Form Factor Compact
Item Weight 3.3 Pounds
Manufacturer VMUKSAN
Model Number DWC30WIN
Cooling Method Air
Current Rating 30 Amps
Item Type Name Switching Power Supply
Output Wattage 414 Watts
Mfr Part Number ACC Power Supply DWC30WIN
Compatible Devices Personal Computer
Connector Quantity 1
Warranty Description 12 month
Maximum Input Voltage 110 Volts (AC)
Minimum Input Voltage 110 Volts
System Bus Connector Type 24 Pin