Bosch Professional D-TECT200JP Concrete Detector (with Carrying Bag)
flash sale iconLimited Time Sale
Until the end
15
quantity
Product details
Category
Maximum detection depth 7.9 inches (200 mm) (concrete inner band magnetic metal); Detection precision (center) ± 0.2 inches (5 mm); Depth accuracy: concrete ± 0.4 inches (5 mm); Wet concrete ± 0.4 inches (10 - 50 °C); Minimum detection intervals 16.9 - 16.4 °F (4 °C); Recommended charging ambient temperature range: 1 °F (0 °F (0 - 7 °C); Power supply: Lithium Ion Battery, AA Alkaline 4 x Batteries; Continuous Usage Time: 10.8 V Lithium Ion Battery 2 Ah; About 6 hours; AA Alkaline Battery about 2 hours; Waterproof and Dustproof Structure: IP5X Body Size: (H) 9.1 x (W) 4.1 x (D) 4.5 inches (231 x 106 x 112 mm)
  • Introducing the 4th generation that has been trained and evolved in the field
  • Color display shows results and materials clearly
  • Detectable objects: Various metal, plastic pipes with water inside diameter of 0.4 inches (10 mm) or more, hollow plastic pipes with inner diameter of 0.8 inches (20 mm), power wire, three-phase AC wire, low voltage wiring, metal pipe, rebar, wood, cavity